Følger leger egne råd? Det er en interessant problemstilling. I VG idag omtales temaet, under overskriften Legen fikk kreft – dette gjør han selv.
Fastlegen Øyvind Torp fra Gjøvik, 41 år, opplevde å få kreft – svulster i bukspyttkjertelen, forstørrede lymfeknuter i magen, svulst i et ribbein. Altså sannsynligvis metastisk kreft (kreft med spredning til flere steder i kroppen). Legen valgte å selv ikke motta den behandlingen helsevesenet anbefaller, og som han selv anbefaller sine pasienter. Han valgte å stake ut sin egen kurs. Han ble frisk og ett år senere løp han helmarathon.
Han gjennomgikk to operasjoner – halve skjoldbruskkjertelen (thyroid) og tre biskjoldbruskkjertler (parathyroid glands) ble fjernet, og svulsten i ribbeinet ble operert bort. Det er uklart for meg hvorfor han opererte skjoldbruskkjertelen – det står ikke at det var kreft her. Det står videre at det var igjen forstørrede lymfeknuter i magen som ikke ble operert. Det står ingenting om han fikk cellegift eller ikke. Det at han deltok på marathon ett år senere tyder på at han ikke fikk cellegift – cellegift skader vanligvis kroppen såpass at en maraton ikke ville vært mulig. Cellegift er obligatorisk for vanlige pasienter med metastatisk kreft. Det står heller ingenting om stråling – så jeg antar at han heller ikke fikk dette.
I VGs artikkel går det frem at han mener livsstil og miljøfaktorer er årsaken til 90% av krefttilfellene. Og at han således begynte å analysere egen livsstil. Han leste seg opp på alternativ kreftbehandling og endret kosthold radikalt. I artikkelen er det listet Øyvinds 10 tiltak du selv kan gjøre for å angripe kreftsykdommen. 8 av de går på kosthold, de to siste er stressreduksjon og fysisk trening:
- Spis mat som hindrer angiogenesis. Det nevnes blåbær, bringebær, grønn te, hvitløk og olivenolje.
- Reduser kroppsbyrden av toksiner ved å avgifte og ved å unngå eksponering for toksiner.
- Unngå stress. Stress redusererer immunforsvaret.
- Reduser forhøyede hormonnivåer. Det er litt uklart hva VG mener her, men konklusjonen er ihvertfall at man skal redusere karbohydrater.
- Spis mat som demper kronisk betennelse i kroppen (gurkemeie, ingefær, omega-3, mange ulike grønnsaker) og ikke spis mat som øker betennelse (ferdigmat, mat med høyt sukkerinnhold, alkohol)
- Styrk immunforsvaret med vitaminer (C, D, E, K1, K2), riktig kosthold og fysisk aktivitet.
- Fysisk trening – fordi det styrker immunforsvaret.
- Spis urter som inneholder terpener, fordi det kan hindre spredning (rosmarin, oregano, basilikum, mynte, timian). Kreftcellene lager et stoff NF-Kappa B som øker betennelse og dermed muligheten for spredning. NF-K B hemmere finner vi bl.a. i oregano, capsaicin(chilipepper) og valnøtter.
- Spis planter som inneholder stoffer som kan drepe kreftceller. Salvesterol gjenkjenner et enzym inni kreftcellene (Cyp-1-b1) som friske celler ikke har, stoffet trenger seg inn i kreftcellene og kan ødelegger dem innenfra.
- Kutt sukker. Kreftceller er avhengige av sukker for å vokse og spre seg.
Jeg synes Øyvind er en smart fyr som handler som han gjør. Standard kreftbehandling i Norge er operasjon (dersom mulig), stråling og cellegift. Det gjøres lite eller intet arbeid for å finne årsaken til at pasienten får kreft. Og det gjøres ingen tiltak for å styrke kroppens eget immunforsvar. Legene forstår ikke helt at kreft har en årsak, og at dersom man ikke gjør noe med årsaken vil svulsten med stor sannsynlighet komme tilbake. Operasjon kan være en mulighet dersom en kreftsvulst er veldefinert, slik at det er enkelt å operere bort hele uten at noe blir tilbake. Risikoen med operasjon er at den kan føre til spredning – kreftceller kan komme inn i blodomløpet under operasjonen og det kan føre til spredning. Både stråling og cellegift dreper alle typer celler – både kreftceller og vanlige celler. Strategien er at man håper man dreper kreftcellene før man har drept så mange vanlige celler at pasienten dør. Stråling kan rettes mot et avgrenset område (eksempelvis hjernen eller skjoldbruskkjertelen) mens cellegift er systemisk. Både stråling og cellegift er kreftfremkallende så dersom man overlever den opprinnelige kreften er det ikke uvanlig at behandlingen fører til ny kreft.
Man kan lure på hvorfor kreftbehandling i det offentlige er så lite opptatt av forebygging og kroppens naturlige forsvarsmekanismer. Og hvorfor begynner man ikke med de enkle, lite risikable tiltakene som endret kosthold og livsstil? Får man kreft skal man rett på operasjon, stråling og cellegift, så fort som mulig. Istedenfor å først gi de enkle, ufarlige tiltakene en sjanse. Kreft er vanligvis ikke en akutt sykdom der man har dårlig tid. Her er det helt sikkert mye politikk ute og går. Man er naiv dersom man tror at helsevesenet har pasientens helse som førsteprioritet. Det er en ganske trist erkjennelse.
Jeg var på Elverum sykehus for rundt 8 år siden for å ta en søvntest. Da bodde jeg på pasienthotellet der en natt. Der bodde det også mange kreftpasienter. Det var en kjøkkenavdeling og det som sto fremme var loff og syltetøy. Nøyaktig det motsatt av hva man skal spise dersom man har kreft. Og uansett usunt, om man er syk eller ikke. Er ikke sykehus et sted der man skal få bedre helse?
Jeg har en bekjent som har kreft. Han er stadig på sykehuset for å få cellegift. Der serverer de loff med kjøttpålegg til lunch. Igjen stort sett nøyaktig det motsatte av hva som er anbefalt. Min bekjent kommer til å dø av behandlingen, ikke kreften, det er min spådom.
Når man ser folk som har vært gjennom behandlingen det offentlige prakker på dem, er det bare trist, de blir minst 10 år eldre på et par måneder.
Det er bra at VG omtaler dette temaet. Selv om VG er svært forsiktige med å slå dette opp. Artikkelen er for det første bak en betalingsmur. Så det er bare et fåtall som får lest den. I tillegg utelates det mye informasjon som Øyvind helt sikkert har fått med seg. For eksempel at et økologisk kosthold er helt grunnleggende. Leser man et par bøker om alternativ kreftterapi (det er mange av dem på Amazon – så lenge det varer) forstår man fort at økologisk er det som anbefalles. Men dette er VG meget forsiktige med å omtale. Jeg tenker at dette er fordi man er livredde for å tråkke noen på tærne.
Litt mer om Øyvind i Caluna.no: Legen fikk kreft: – Her er mine ti tiltak.
Komikeren Christine Koht har fått kreft (betalingsmur). Først en grapefrukt stor svulst i underlivet, som ble operert bort. Denne var vissnok godartet (det vil si velavgrenset – gir god mulighet for vellykket operasjon – og uten evne til å spre seg til andre deler av kroppen). Kort tid etterpå ble det oppdaget 3 svulster til – en i svelget og en i hver mandel – og disse var ondartede. Hun har en form for sjelden føflekk kreft, som ikke sitter på utsiden av huden, men på slimhinnene inne i kroppen. Krefttypen kan ikke behandles med cellegift eller stråling, men med immunterapi. En form for terapi som ved hjelp av medikamenter skal bedre kroppens eget immunforsvar til å angripe kreftcellene. Her står det interessant om hva Christine Koht får til kveldsmat på Rikshospitalet – og gjerne også til frokost og etter middag. Pannekaker – og altså tre (3) ganger om dagen! Altså nøyaktig det motsatte av hva legen som fikk kreft selv inntar. Det er nesten så man ikke helt vet om man skal le eller gråte av akkurat denne her. Den ene hånden styrker immunforsvaret (på kunstig vis vel å merke, gud forby noe annet), den andre styrker kreftcellene. Kanskje går det opp-i-opp?
Her har hopphelten Bjørn Erik Romøren fått kreft – en ondartet svulst i hoften. NRK skriver det er Ewings sarkom. Å styrke kroppens eget immunforsvar ser ikke akkurat ut til å være en del av planen her. Legen hans og det offentlige har funnet ut at han skal igjennom 40 uker med cellegiftbehandling. Og Romøren kan fortelle at etter en behandling er det null krefter og et fullstendig fraværende immunforsvar. Med påfølgende stor risiko for akutte komplikasjoner, der han må rett på sykehus. Romøren og Koht burde sammenlikne notatene sine. Ewings sarkom er en form for benkreft, kanskje sammenliknbart med det Øyvind hadde i et ribben. Vi ser igjen at det er stor forskjell på liv og lære.
Dette er en test på pingback.
Oppdatering 4/4-2020. Pølse- og bollelukten fra kiosken slår meg i bakken, sier Annette Staubo (45), som forteller om sitt møte med sykehusmaten da hun var kreftsyk. Artikkel i DN 27. desember 2019. Hun er i tett dialog med Radiumhospitalet for å få et sunnere og grønnere mattilbud. Vegetartilbudet på sykehuset skuffet stort. Sjekk også kommentarfeltet der Helsetypen fyrer opp debatten! Denne artikkelen var rett etter publisering gratis tilgjengelig. Nå er den dessverre bak betalingsmur.
Oppdatering 1/8-2020. Idag hørte jeg et foredrag med Dr. Kristi Funk, pinklotus. Hun er kreft kirurg som spesialiserer på brystkreft. Så hun er ikke helt på den naturlige siden. Hun deler mange av Øyvinds oppfatninger. Hun er kjendislege i USA og har blant annet behandlet Angelia Jolie og Sheryl Crow. Foredraget var på dag 2 av Little-known life-changing antiaging summit. Hun sa at hennes råd #1 for å unngå kreft er et plantebasert kosthold. Hun sa at å spise vanlig kjøtt ikke er bra fordi det er proppfult av hormoner og andre kjemikalier. Hun sa det ikke direkte men man må tolke det som at hun mener økologisk er veien å gå. Virker som at leger, som Øyvind, mener økologisk er veien å gå men de tørr ikke si det direkte. Muligens får de problemer med lisensen sin da? Her er det mye politikk.
Oppdatering 2/1-2021. Filmskaper Terje Toftenes fikk kreft og gikk alternativ vei.. Link til video om Øyvind Torp. Terjes film på frifrakreft.no.
Oppdatering 18. juli 2021. Cellegift kan gjøre kreftceller resistente. Noen typer kreftbehandling virker mot sin hensikt, og fører til at kreftceller blir motstandsdyktige. Det er jo også logisk. Cellegift baserer seg på et håp om at man klarer å drepe -alle- kreftcellene før man også har drept så mange friske celler at pasienten dør. Slik at det ikke er -noen- tilbake som kan begynne å formere seg og bringe problemet tilbake (som med ugress). Vi vet jo at bakterier (encellet organisme) blir resistente mot antibiotika (bakteriegift). Så at også celler blir styrket av gift som ikke tar livet av dem er logisk.
Oppdatering 24. april 2022. Biofilm kan gjøre at bakterier skjermes fra antibiotika og blir resistente. Kanskje kan det også gjøre at kreftceller skjermes fra cellegift.
Oppdatering 24. april 2022. Det finnes kreftstamceller (CSC – Cancer Stem Cells). En krefttumor inneholder mange forskjellige celler. CSC finnes i kreftsvulster og kan differensiere (dele seg og samtidig endre seg) til alle disse typene. CSC kommer fra to kilder. De dannes i benmarken slik som vanlige stamceller. Og utviklede kreftceller kan gå tilbake til CSC. Wikipedia. Det er CSC som gjør at krefttumorer kan metastasiere. De kan gå med blodet til andre vev i kroppen og differensiere til kreftsvulster der. Ved bruk av cellegift må man ha egen type cellegift for CSC. Og helt avgjørende at disse tas knekken på under en cellegiftkur. Ellers kommer kreften tilbake.
Oppdatering 5. november 2022. Litt krefthistorikk. 1838: Rudolf Virchow figured out that all our cells, even cancerous ones, come from other cells. 1915: Katsusaburo Yamagiwa and Koichi Ichikawa at Tokyo University applied coal tar to the skin of rabbits, inducing cancer and showing that some substances are carcinogens or cancer-causing.
Oppdatering 27. juni 2023. VG 17. juni 2023. Maren Walvik Johnsen 29 er død. En inspirator for mange. Maren gjorde alt riktig. Hun tok HPV vaksinen. Da hun fylte 25, testet hun seg for livmorhalskreft, slik anbefalingen til norske kvinner lyder. VG 12. januar 2023. Maren tok HPV Cervarix vaksinen med én gang hun fikk muligheten. Det var i 2016, da myndighetene innførte en midlertidig ordning for kvinner født i tidsperioden 1991–1996. Trolig ble Maren smittet før hun fikk vaksinetilbudet. Ifølge FHI kan det ta tiår før HPV-virus utvikler seg til kreft. Kommentar: troen på skolemedisinen i Norge er religiøs. Mediene varsler daglig om alt vi kan dø av dersom vi ikke bruker skolemedisin. Og bruker man alt som er av skolemedisin og så blir syk så er det fordi man ikke tok nok av det. Det er mange indikasjoner på at vaksiner gjør vondt verre og kan føre til sykdom. Det er også mange indikasjoner på at kreftbehandling gjør vondt verre og at det er “kuren” og ikke sykdommen som tar flest liv. Vil man undersøke slike spørsmål blir man sensurert og stemplet som konspirasjonsteoretiker. For egen del vet jeg at får jeg kreft skal jeg ihvertfall ikke ha cellegift eller stråling. Er det en veldefinert kreftsvulst der det er enkelt å operere ut absolutt alt så ingen kreftceller blir tilbake, og det er liten risiko for at kirurgen søler kreftceller til blodomløp og vev slik at operasjonen i seg selv fører til spredning, ville jeg vurdert det. Sannsynligvis ville jeg først forsøke å redusere svulster ved livsstilsendring for å se om det var tilstrekkelig.
Oppdatering 2. september 2023. 2023 PLANTSTRONG Podcast Episodes, Aug 3, 2023. youtube Mike Melloh – A Harrowing Surgery Story You Have to Hear to Believe. www.plantstrongpodcast.com/blog/mike-melloh. Mike Melloh hadde ingen symptomer og tilogmed attest fra bedriftslegen etter omfattende testing at han var i meget god form. Så leste han Tony Robbins boken Life Force og dro på klinikk for å gjøre en hjertetest. En radioaktiv test (!). Han inntok radioaktivt materiale som de kunne registrere. De sa han var i ferd med å få tette blodårer. Selv om han altså ikke hadde symptomer. Han gikk all in og bad om å bli operert. Og holdt på å daue på operasjonsbordet. Moralen her er ikke nødvendigvis at plantebasert diett er redningen. Heller at skolemedisinen er full av overivrige leger som vil “redde” deg med risikable behandlinger. Man må forstå at legen har egeninteresser i dette. De har alt å vinne på operasjon, cellegift og annet. Overlever pasienten er det på grunn av legens intelligens og heltemodige innsats. Dør pasienten er det fordi det var kommet så langt at ingenting kunne gjøres. Og i begge tilfeller tjener helsesystemet penger.
Thanks for sharing Mike. A story to remember. Most important takeaway for me is not neccessarily a plant based diet, rather the medical professions overeagerness for dangerous interventions. As far as I could understand Mike became health conscious and changed his lifestyle at 46, 10 years before this harrowing surgery. At that point he became a pescatarian. So he probably ate lots of fish and vegetables. And he says he also ate lots of eggs, lots of yogurt. No cheese and no milk. He eliminated all meat – chicken, pork etc. Also got rid of carbs like pasta, grains etc. On this regimen he lost weight and felt good. He was doing strength training 4 days a week. And cardio also two more days. So working out 6 days a week and prioritizing it. So lots of energy, apparently. A question is the wiseness of pescatarian diets in an age where seafood often is polluted with heavy metals and other contaminants. Also I would eat organic. I would trust my symptoms and overall feeling of health before going all in on some random doctors suggestion I might be dying and need to pay him lots of money for risky procedures or else I might die. WFPB Whole-Foods Plant-Based Diet.
For ett års tid siden (muligens 2022) hørte jeg fra Tony Robbins selv at han hadde i senere tid vært utsatt for kronisk kvikksølvforgiftning. Han kontaktet da Christopher Shade (Chris Shade) i firmaet Quicksilver Scientific. De er eksperter på diagnostisering av kvikksølvbelastning og på kvikksølv detox. Årsaken til forgiftningen var at han hadde endret til en diett basert på fisk, og mye tunfisk, som er versting når det gjelder kvikksølv. Så virker som Mike Melloh ble inspirert av Tony Robbins ikke bare for preventiv scanning men også for kosthold. Det høyteknologiske senteret de besøkte heter Fountain Life. Mike tilbrakte dager der med bildetaking i MRI og CT maskiner. Ikke spesielt lurt. Gir massiv helseskadelig stråling samt man må ofte drikke giftige kontrastmidler som gadolinium som kan gi alzheimer 10 år senere. De skriver: Fountain Life delivers the most advanced diagnostics and vetted therapeutics to those who seek a longer, healthier, and more vital life. Your 150 Gb “upload” of imaging, genetic, and blood diagnostics maximizes your vitality and healthspan. By providing top-of-the-line health snapshots, vetted therapeutics, and a team of longevity physicians, we provide long-life, life-long treatments to help you reverse disease and live optimized. Ikke nødvendigvis sant.
Veldig bra at VG tar opp dette. Kunskap rundt mat og helse må fram . Det som foregår nå er et svik mot befolkningen til fordel for markedskrefter..
Du har helt rett. Og takk for kommentar.
Er så enig.Helsevesenet er altfor opptatte av kun å behandle symptomer…Viktig å behandle også mtp å leve sunnere, og dermed forebyggende.
Enig. Og når folk er syke er det viktig å forsøke å finne årsaken til sykdom, og behandle årsaken. Ikke bare symptomene.
Men denne legen fikk jo behandling. Ikke bare endret kosthold
I artikkelen står det at han gjennomgikk flere operasjoner. I artikkelen står det at han hadde: svulster i bukspyttkjertelen, forstørrede lymfeknuter i magen, svulst i et ribbein. Altså sannsynligvis metastatisk kreft (kreft flere steder i kroppen). Han gjennomgikk to operasjoner, halve skjoldbruskkjertelen (thyroid) og tre biskjoldbruskkjertler (parathyroid glands) ble fjernet, og svulsten i ribbeinet ble operert bort. (Det er uklart her for meg hvorfor han opererte skjoldbruskkjertelen – det står ikke at det var kreft her.) Det står videre at det var igjen forstørrede lymfeknuter i magen som ikke ble operert. Det står ikke at han fikk cellegift. Det at han deltok på marathon ett år senere tyder også på at han ikke fikk cellegift. Cellegift er obligatorisk for vanlige pasienter med metastatisk kreft. Så denne legen valgte helt klart å ikke motta den behandlingen han tilbyr sine pasienter. I tillegg gjorde han alt han kunne på kostholdssiden (grønnsaker, økologisk osv) og livsstilssiden (unngå stråling osv), og var opptatt av årsaken – hvorfor han fikk kreft. Disse tingene er ikke noe som gjennomgås for vanlige pasienter. Så han valgte en helt annen retning enn det vanlige pasienter på norske sykehus tilbys.
Hvem er legen? hvordan kan dette være troverdig uten kilder og bevis for at historien er ekte? Legens navn?
Legens navn står øverst i blogginnlegget. Med link til VG-artikkelen som dette blogginnlegget bygger på.
Jeg har hørt legen holde foredraget om sin kreft og tilnærmingen til behandling. Dette er ekte saker.
Anbefaler alle å kjøpe boken.
thank you
Hi, i think thwt i oticed youu visited my siite thbus i cake to retuhrn the desire?.I’m attempting too tto
ffind things tto ijprove mmy website!I guess itss okk tto usee sone of ylur ideas!!
ofvd9wuaptbrkg2xd8hr
thank you
I visited many websites except the audio feature for audio songs existing at this web site is
actually wonderful.
Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get nearly anything done.
thank you
Aw, this was a very good post. Taking the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get anything done.
thank you
Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.
Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your site. Im really impressed by your blog.
At this time it looks like BlogEngine is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
you’re really a excellent webmaster. The website loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great process on this matter!
thank you
thank you
Currently it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to produce a superb article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get anything done.
At this time it seems like Movable Type is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Currently it seems like WordPress is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Excellent article. I am facing some of these issues as well..
I’m gone to inform my little brother, that he should also go to see this web site on regular basis to take updated from most recent information.
May I just say what a comfort to find an individual who actually knows what they’re talking about on the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.
Greate post. Keep writing such kind of info on your site. Im really impressed by your blog.
thank you
thank you
Excellent post. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your blog.
Aw, this was an incredibly nice post. Finding the time and actual effort to make a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.
Hocam Ellerinize Sağlık, halı yıkama hakkında Detaylı ve Güzel Makale Olmuş.
thank you
Greate post. Keep posting such kind of information on your site. Im really impressed by your site.
Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.
thank you
thank you
Currently it seems like WordPress is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
thank you
thank you
thank you
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site. Im really impressed by your blog.
Currently it appears like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Currently it seems like BlogEngine is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Good blog post. I absolutely love this site. Stick with it!
You did a fantastic job explaining this topic. I’ll be sharing this with my friends.
Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get nearly anything done.
thank you
thank you
Currently it looks like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Well done! The structure and clarity of your writing make it a great read.
This article provided exactly what I was looking for. Thank you for the great insight!
Can I simply say what a relief to discover someone who truly knows what they’re discussing over the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to look at this and understand this side of your story. I was surprised that you’re not more popular since you certainly have the gift.
Greate article. Keep posting such kind of information on your site. Im really impressed by your blog.
thank you
thank you
Bahisbob giriş adresi yenilendi. Hemen ziyaret et.
thank you
alaçatı korsan taksi
izmir korsan taksi hizmeti
thank you
Hocam Ellerinize Sağlık, damacana su ve pet şişe su hakkında Detaylı ve Güzel Makale Olmuş.
Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.
thank you
At this time it seems like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site. Im really impressed by your blog.
Really appreciate your effort in creating valuable content. Looking forward to more posts like this!
คอนเทนต์นี้ อ่านแล้วได้ความรู้เพิ่ม ค่ะ
ดิฉัน ได้อ่านบทความที่เกี่ยวข้องกับ หัวข้อที่คล้ายกัน
ที่คุณสามารถดูได้ที่ Terry
สำหรับใครกำลังหาเนื้อหาแบบนี้
มีการยกตัวอย่างที่เข้าใจง่าย
ขอบคุณที่แชร์ ข้อมูลที่มีประโยชน์ นี้
และหวังว่าจะมีข้อมูลใหม่ๆ มาแบ่งปันอีก
Right now it appears like WordPress is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Terrific post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!
thank you
At this time it seems like Movable Type is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
thank you
Aw, this was an extremely good post. Spending some time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get nearly anything done.
What’s up mates, its wonderful article about tutoringand completely explained, keep it up all the time.
thank you
When some one searches for his necessary thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
Right now it seems like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Currently it seems like WordPress is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Right now it appears like WordPress is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Hurrah! After all I got a weblog from where I can in fact take helpful data regarding my study and knowledge.
whoah this weblog is excellent i really like studying your posts. Stay up the great work! You recognize, lots of individuals are searching round for this information, you can help them greatly.
Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.
Hocam ellerinize sağlık, solax tarım makinaları & solax güç ürünleri hakkında Detaylı ve Güzel Makale Olmuş.
Fantastic website. Lots of helpful information here.
I am sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious.
And of course, thanks on your effort!
Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.
Right now it sounds like BlogEngine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
thank you
May I just say what a relief to discover somebody that actually understands what they are discussing over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular given that you surely have the gift.
Excellent content as always — useful, engaging, and well presented.
thank you
Very informative content — simple, well written, and easy to understand. Keep it up!
At this time it seems like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
thank you
I every time spent my half an hour to read this blog’s articles every day along
with a mug of coffee.
thank you
客观而言,Cryptify Hub的价值在于“链接聚合”。它将分散在网络各处的加密协议、AI软件、数据分析工具等官方入口整理成结构化目录,降低用户的查找成本。但它不具备任何教学或投资指导功能,使用时应明确其导航站的边界。
Currently it sounds like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Greate pieces. Keep posting such kind of information on your blog. Im really impressed by it.
Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get nearly anything done.
Greate article. Keep posting such kind of info on your site. Im really impressed by your blog.
Hello, of course this post is in fact good and I have learned lot of things from it concerning blogging. thanks.
Can I simply say what a relief to discover somebody who really knows what they’re discussing over the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular because you most certainly have the gift.
If some one needs to be updated with hottest technologies
then he must be pay a visit this web page and be up to date daily.
This is a topic that is close to my heart… Many thanks!
Exactly where are your contact details though?
It’s perfect time to make a few plans for the longer term and
it is time to be happy. I’ve read this publish and if I may
just I want to recommend you some attention-grabbing
things or suggestions. Maybe you could write next articles relating to this article.
I wish to read even more things approximately it!
thank you
thank you
thank you
thank you
thank you
thank you
thank you
Hi Dear, are you truly visiting this website daily, if so afterward you will absolutely take pleasant knowledge.
thank you
thank you
Hi mates, its fantastic article on the topic of tutoringand
entirely explained, keep it up all the time.
Keep on working, great job!
thank you
May I simply just say what a comfort to find someone who actually knows what they’re discussing on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people should read this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.
thank you
thank you
thank you
Greate pieces. Keep writing such kind of info on your page. Im really impressed by your site.
Currently it seems like Movable Type is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
At this time it appears like Expression Engine is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
At this time it appears like Expression Engine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Right now it sounds like BlogEngine is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Hello everyone, it’s my first pay a visit at
this website, and post is really fruitful in support of me, keep up posting these articles.
thank you
It’s awesome to pay a quick visit this web page and reading the views of all mates concerning this paragraph, while I am also keen of getting familiarity.
Yetkili servis çağırmak için hemen ziyaret et.
Yetkili servis telefon numaraları için hemen ziyaret et.
Beyaz eşya yetkili servis numaraları için hemen tıkla.
token scanners – coinibi.com
İzmir elektrik kesintisi ile alakalı aradığınız tüm bilgiler izmirgundem.com da.
Beyaz eşya yetkili servis iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Kombi yetkili servis iletişim numaraları burda. Hemen tıkla.
Asansörlü nakliye hizmeti arayanlara özel hemen tıkla.
Kadın giyim arayanlar ve sipariş vermek için ziyaret et.
Nakliyat firmaları iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Kadın elbise modelleri ve fiyatları için hemen tıkla.
Bilişim Avukatı hizmeti için ziyaret et.
Ceza avukatı hizmeti için hemen ziyaret et.
Boşanma davası avukatı arayanlar için hemen ziyaret et.
Siber suç avukatı arayanlar için doğru adres. Hemen ziyaret et.
Evden eve asansörlü nakliyat hizmeti hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
Nakliyat fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
Tesettür giyim fiyatları ve modellerini incelemek için hemen ziyaret et.
Hasta yatağı fiyatları ve kiralama için hemen ziyaret et.
Tesettür giyim modelleri ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Boşanma avukatı arıyorsanız hemen ziyaret et.
Tesettür giyim ile alakalı tüm merak ettikleriniz burada.
Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get anything done.
Yetkili servis çağırmak için hemen ziyaret et.
Boşanma davası avukatı arayanlar için hemen ziyaret et.
Yetkili servis çağırmak için hemen ziyaret et.
Yetkili servis telefon numaraları için hemen ziyaret et.
Boşanma davası avukatı arayanlar için hemen ziyaret et.
Kombi yetkili servis iletişim numaraları burda. Hemen tıkla.
İzmir elektrik kesintisi ile alakalı aradığınız tüm bilgiler izmirgundem.com da.
Nakliyat fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
Beyaz eşya yetkili servis iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Cam balkon programı ile alakalı aradığınız tüm bilgiler burada…
Hasta yatağı fiyatları ve kiralama için hemen ziyaret et.
Beyaz eşya yetkili servis iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Ceza avukatı hizmeti için hemen ziyaret et.
Nakliyat fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
Nakliyat firmaları iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Ceza avukatı hizmeti için hemen ziyaret et.
Asansörlü nakliye hizmeti arayanlara özel hemen tıkla.
Cam balkon programı ile alakalı aradığınız tüm bilgiler burada…
Hasta yatağı fiyatları ve kiralama için hemen ziyaret et.
I love how you make complex topics easy to follow. Excellent work!
Nakliyat firmaları iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Asansörlü nakliye hizmeti arayanlara özel hemen tıkla.
thank you
Kadın elbise modelleri ve fiyatları için hemen tıkla.
Yetkili servis telefon numaraları için hemen ziyaret et.
Yetkili servis çağırmak için hemen ziyaret et.
Bilişim Avukatı hizmeti için ziyaret et.
Kombi yetkili servis iletişim numaraları burda. Hemen tıkla.
Bilişim Avukatı hizmeti için ziyaret et.
Beyaz eşya yetkili servis iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Siber suç avukatı arayanlar için doğru adres. Hemen ziyaret et.
Yetkili servis telefon numaraları için hemen ziyaret et.
Kombi yetkili servis iletişim numaraları burda. Hemen tıkla.
Yetkili servis çağırmak için hemen ziyaret et.
Siber suç avukatı arayanlar için doğru adres. Hemen ziyaret et.
Nakliyat fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
Beyaz eşya yetkili servis iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Nakliyat firmaları iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
İzmir elektrik kesintisi ile alakalı aradığınız tüm bilgiler izmirgundem.com da.
Tesettür giyim fiyatları ve modellerini incelemek için hemen ziyaret et.
Nakliyat firmaları iletişim bilgileri için hemen ziyaret et.
Tesettür giyim fiyatları ve modellerini incelemek için hemen ziyaret et.
Nakliyat fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
token scanners – coinibi.com
Ceza avukatı hizmeti için hemen ziyaret et.
Asansörlü nakliye hizmeti arayanlara özel hemen tıkla.
Kadın giyim arayanlar ve sipariş vermek için ziyaret et.
Kadın giyim arayanlar ve sipariş vermek için ziyaret et.
Evden eve asansörlü nakliyat hizmeti hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
Evden eve asansörlü nakliyat hizmeti hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
Boşanma avukatı arıyorsanız hemen ziyaret et.
Ceza avukatı hizmeti için hemen ziyaret et.
Siber suç avukatı arayanlar için doğru adres. Hemen ziyaret et.
Boşanma avukatı arıyorsanız hemen ziyaret et.
Bilişim Avukatı hizmeti için ziyaret et.
Beyaz eşya yetkili servis numaraları için hemen tıkla.
token scanners – coinibi.com
Tesettür giyim fiyatları ve modellerini incelemek için hemen ziyaret et.
Tesettür giyim ile alakalı tüm merak ettikleriniz burada.
Beyaz eşya yetkili servis numaraları için hemen tıkla.
Can I simply just say what a relief to uncover an individual who actually knows what they’re talking about over the internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular because you surely possess the gift.
Kadın giyim arayanlar ve sipariş vermek için ziyaret et.
Tesettür giyim ile alakalı tüm merak ettikleriniz burada.
Kadın elbise modelleri ve fiyatları için hemen tıkla.
Evden eve asansörlü nakliyat hizmeti hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
Evden eve asansörlü nakliyat hizmeti hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
Tesettür giyim fiyatları ve modellerini incelemek için hemen ziyaret et.
Kadın elbise modelleri ve fiyatları için hemen tıkla.
Tesettür giyim ile alakalı tüm merak ettikleriniz burada.
Tesettür giyim ile alakalı tüm merak ettikleriniz burada.
Beyaz eşya yetkili servis numaraları için hemen tıkla.
Tesettür giyim modelleri ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Excellent post. Keep writing such kind of info on your page. Im really impressed by your blog.
Tesettür giyim modelleri ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
when i read this post i thought i could also make comment due to this good paragraph.
Excellent post. Keep writing such kind of information on your site. Im really impressed by it.
Hasta yatağı kiralama hizmeti için hemen ziyaret edebilirsiniz.
Hasta yatağı kiralama ve fiyatları için bilgi alabilirsiniz.
Kiralık hasta yatağı fiyatları ve satın almak için hemen ziyaret et.
Saç ekimi fiyatları ile ilgili tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.
Kiralık hasta yatağı modelleri ve fiyatları için web sitemizden bilgi alabilirsiniz.
Kuş yemi markaları ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Sultan papağanı hakkında aradığınız tüm bilgiler burada.
Akvaryum marka ve fiyatları için web sitemizden bilgi alabilirsiniz.
Sakal ekimi fiyatları ve aradığınız tüm bilgiler burada.
Saç ekim fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
Saç ekim merkezi hakkında en detaylı bilgiler burada yer alıyor.
Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to produce a really good article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get nearly anything done.
At this time it looks like Movable Type is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Great post! I learned something new and really appreciate the way you explained the topic.
thank you
Kiralık hasta yatağı fiyatları ve satın almak için hemen ziyaret et.
Kiralık hasta yatağı fiyatları ve satın almak için hemen ziyaret et.
Kiralık hasta yatağı fiyatları ve satın almak için hemen ziyaret et.
Hasta yatağı kiralama ve fiyatları için bilgi alabilirsiniz.
Right now it seems like Drupal is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Hasta yatağı kiralama ve fiyatları için bilgi alabilirsiniz.
Petshop ürünleri ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Petshop ürünleri ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Havalı yatak fiyatları için hemen web sitemizden bilgi alabilirsiniz.
Havalı yatak fiyatları için hemen web sitemizden bilgi alabilirsiniz.
Sultan papağanı hakkında aradığınız tüm bilgiler burada.
Sultan papağanı hakkında aradığınız tüm bilgiler burada.
Hasta yatağı kiralama ve fiyatları için bilgi alabilirsiniz.
Aw, this was an incredibly nice post. Finding the time and actual effort to make a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.
Petshop ürünleri ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Havalı yatak fiyatları için hemen web sitemizden bilgi alabilirsiniz.
Saç ekimi fiyatları ile ilgili tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.
Saç ekim fiyatları için hemen ziyaret et ve bilgi al.
Hasta yatağı kiralama ve fiyatları için bilgi alabilirsiniz.
Saç ekimi fiyatları ile ilgili tüm bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.
I truly love your blog.. Pleasant colors & theme.
Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m wanting
to create my very own site and would love to find out where you got this from or exactly what
the theme is named. Kudos!
thank you
Great post. I am facing a couple of these problems.
Araç kiralama fiyatları için hemen ziyaret et.
Medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Medyum hoca kimdir? Ne iş yapar?
Medyum hocalar kimdir? En güvenilir medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Araç kiralama hizmeti ve fiyatları için hemen ziyaret et.
En uygun araç kiralama hizmeti için hemen tıkla.
Medyum hocalarla ilgili en yeni haberler burada.
Greate pieces. Keep writing such kind of info on your site. Im really impressed by your blog.
Currently it seems like BlogEngine is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
At this time it looks like Drupal is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Unquestionably believe that which you stated.
Your favourite reason appeared to be at the net the simplest thing to take into accout of.
I say to you, I certainly get annoyed while people consider concerns
that they plainly don’t recognize about. You managed to hit the nail upon the highest as
smartly as defined out the entire thing with no need side-effects , other people could
take a signal. Will likely be again to get more. Thanks
thank you
Büyü çeşitleri ile ilgili en doğru bilgiler burada.
Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.
Excellent article. Keep posting such kind of information on your site. Im really impressed by it.
Büyü çeşitleri ile ilgili en doğru bilgiler burada.
Araç kiralama hizmeti almak için hemen ziyaret et.
Büyü çeşitleri ile ilgili en doğru bilgiler burada.
Araç kiralama fiyatları için hemen ziyaret et.
Araç kiralama hizmeti almak için hemen ziyaret et.
Araç kiralama fiyatları için hemen ziyaret et.
Araç kiralama hizmeti ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Araç kiralama hizmeti ve fiyatları için hemen ziyaret et.
En uygun araç kiralama hizmeti için hemen tıkla.
Medyum hoca kimdir? Ne iş yapar?
En uygun araç kiralama hizmeti için hemen tıkla.
Medyum hocalar kimdir? En güvenilir medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Medyum hoca kimdir? Ne iş yapar?
Medyum hocalar kimdir? En güvenilir medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Araç kiralama fiyatları için hemen ziyaret et.
Right now it sounds like Movable Type is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
En uygun araç kiralama hizmeti için hemen tıkla.
Medyum hoca kimdir? Ne iş yapar?
Medyum hocalar kimdir? En güvenilir medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Medyum hoca kimdir? Ne iş yapar?
Araç kiralama hizmeti ve fiyatları için hemen ziyaret et.
Medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Büyü çeşitleri ile ilgili en doğru bilgiler burada.
Right now it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Medyumlarla alakalı en güncel bilgiler burada.
Currently it looks like WordPress is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
thank you
Right now it appears like Drupal is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
thank you
At this time it seems like Movable Type is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
Büyü çeşitleri ile ilgili en doğru bilgiler burada.
thank you
thank you
thank you
Greate post. Keep writing such kind of info on your blog. Im really impressed by your blog.
Right now it appears like BlogEngine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
I enjoyed this article a lot. Thanks for taking the time to share your knowledge.
Right now it looks like Expression Engine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?
Vds kiralamak isteyenler için mükemmel çözümler Önem Bilişim de.
thank you
En Gündem ile son dakika haberlerine anında ulaş.
Vds kiralamak isteyenler için mükemmel çözümler Önem Bilişim de.
rug pull checker – coinibi.com
rug pull checker – coinibi.com
rug pull checker – coinibi.com
Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by it.
Ahaa, its nice dialogue regarding this piece of writing at this place at this web site, I have
read all that, so at this time me also commenting here.
What’s up everyone, it’s my first visit at this web site, and post is truly fruitful in favor of me, keep up posting these articles.
Thanks for any other excellent article. Where else could anyone get that kind of information in such an ideal approach of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such info.
Can I simply just say what a comfort to discover someone who really knows what they’re discussing over the internet. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you most certainly possess the gift.
thank you
Excellent post. Keep posting such kind of information on your page. Im really impressed by your blog.
thank you
Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this blog; this webpage consists of remarkable and in fact good information in support of visitors.
Hi to every body, it’s my first visit of this blog; this webpage carries amazing and in fact good information for readers.